Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com
< powrót

Rodzaje butów piłkarskich a nawierzchnia boiska - jak dopasować?

8 miesięcy temu | 07.08.2023, 17:13 Rodzaje butów piłkarskich a nawierzchnia boiska - jak dopasować?

Jakie są rodzaje butów do piłki nożnej? Jakie obuwie piłkarskie sprawdzi się na danej nawierzchni? Poznaj najważniejsze zasady dobierania butów piłkarskich!

Rodzaje butów

do gry w piłkę nożną - jakie są podstawowe typy butów piłkarskich?

Piłka nożna to zdecydowanie najbardziej popularny sport w naszym kraju. Nic więc dziwnego, że w dobrych sklepach sportowych można znaleźć obecnie tak wiele różnych rodzajów butów piłkarskich do gry na różnych typach nawierzchni. Jeśli planujesz zakup obuwia piłkarskiego, ale nie wiesz, jak spośród różnych modeli, dostępnych w ofercie dla piłkarzy, wybrać te, które najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Dowiesz się z niego między innymi jak wybrać najlepsze obuwie do grania na naturalnej i sztucznej murawie oraz jakie modele są przeznaczone do gry na hali.

Obuwie do gry w piłkę nożną - najważniejsze rodzaje butów piłkarskich

Jak wspomnieliśmy wyżej, w dzisiejszych czasach rodzajów obuwia piłkarskiego dostępnego w dobrych sklepach sportowych jest całkiem sporo. Aby zapewnić piłkarzowi dobrą przyczepność na boisku, musi być ono dostosowane do konkretnej nawierzchni. Od tego w jakich warunkach, jak często i na jakim poziomie będziesz grać, zależny powinien być wybór butów. Wyróżniamy więc następujące rodzaje butów do piłki nożnej:

- FG - modele przeznaczone do użytkowania na trawie suchej,

- SG - modele przeznaczone do użytkowania na trawie mokrej,

- AG - modele przeznaczone do użytkowania na sztucznej trawie,

- FG/AG, TF - modele przeznaczone do użytkowania na różnego typu nawierzchniach,

- HG - modele przeznaczone do użytkowania na twardej nawierzchni,

- SG/FG - modele przeznaczone do użytkowania na miękkiej nawierzchni,

- IN, IC, CT - modele przeznaczone do użytkowania na hali sportowej,

- 1/Elite - modele przeznaczone do użytkowania przez profesjonalnych piłkarzy,

- 2/Pro - nieco bardziej budżetowe modele przeznaczone do użytkowania przez profesjonalnych piłkarzy,

- 3/Academy - modele przeznaczone do regularnego użytkowania przez piłkarzy amatorów,

- 4/Club - modele przeznaczone do sporadycznego użytkowania przez osoby poczatkujące.

Rodzaje korków piłkarskich - jak wybrać odpowiedni rodzaj butów do piłki nożnej

Myśląc o butach piłkarskich, zazwyczaj ma się na myśli liczne modele korków. Jest to bowiem najbardziej odpowiednie obuwie do poruszania się po boisku zewnętrznym. Nazwa tych artykułów sportowych idealnie opisuje ich najbardziej charakterystyczną cechę. Buty wyposażone są bowiem w podeszwę z kolcami, które zapewniają najlepszą przyczepność i największy komfort użytkowania na trawie. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale korki również dzielą się na rodzaje. Wyróżniamy więc:

- lanki - w ten sposób określa się tytułowe korki piłkarskie. Są to właśnie te tradycyjne buty, które cieszą się największą popularnością wśród graczy. Podeszwa jest w nich plastikowa, natomiast kolce gumowe. To właśnie one zapewniają dobrą przyczepność do trawiastego podłoża, choć najlepiej wtedy, gdy jest ono suche. Nie nadają się one do gry na sztucznej trawie;

- turfy - wymienną nazwą tych butów piłkarskich na rynku obuwia sportowego jest określenie "śniegówki". Jak nietrudno się domyślić, powstały one z myślą o lepszej przyczepności na pokrytej śniegiem trawie. Ich podeszwy wyposażone są w drobne kolce, które są ułożone gęsto i równomiernie. Jest to obuwie odpowiednie do gry nie tylko na śniegu, ale i na innego typu twardej nawierzchni, w tym na boiskach ze sztuczną trawą;

- wkręty - obuwie od zadań specjalnych. Doskonale sprawdza się bowiem zarówno w korzystnych warunkach pogodowych, jak i na mokrej, śliskiej trawie. Wkręty dedykowane są profesjonalistom. Ich podeszwy wyposażone są w sześć korków, wykonanych ze stali lub aluminium.

Rodzaj nawierzchni - dobór odpowiednich butów piłkarskich do typu murawy

Wybór odpowiednich butów do gry w piłkę, powinien zależeć między innymi od rodzaju nawierzchni, na której zamierza się ich używać. Poniżej znajdziesz sugestie, dotyczące tego, jak dopasować rodzaj butów do piłki nożnej do konkretnego podłoża. Oparte są one na wskazaniach i przeciwskazaniach największych producentów obuwia piłkarskiego oraz naszym osobistym doświadczeniu.

Dobrze utrzymana, sucha murawa to taka, która nie jest ani grząska, ani śliska. Najlepiej sprawdzą się na niej buty piłkarskie FG. Dedykowane są one bowiem nawierzchniom trawiastym o stosunkowo dużym stopniu twardości. Jeśli chodzi o rozmieszczenie korków, to w zależności od producenta, mogą, ale nie muszą być one rozłożone równomiernie na całej podeszwie. Nie są one stworzone do gry na sztucznych nawierzchniach trawiastych, ale jako modele uniwersalne, lanki FG można również sporadycznie na takich użytkować.

Murawa mokra jest zdecydowanie bardziej miękka i grząska od suchej, dlatego wymaga obuwia piłkarskiego przeznaczonego do tego typu podłoża. Najlepsze będą w tym przypadku wkręty SG. W ich podeszwie znajdują się bowiem korki nieco bardziej stożkowate i zauważalnie dłuższe niż zazwyczaj. Doskonale radzą sobie one bowiem w tak specyficznych warunkach. Jak sama nazwa wskazuje, wkręty wyposażone są w kolce wkręcane, a więc wymienne. Wykonane są ze stali bądź twardego, wytrzymałego plastiku. Plastikowych lub metalowych wkrętów jest w tym przypadku sześć - dwa umieszczone są z tyłu, cztery natomiast z przodu.

W przypadku butów piłkarskich dostosowanych do gry na trawie syntetycznej, warto postawić na lanki AG. Zdecydowanie najlepiej sprawdzają się one na twardych podłożach z tworzyw sztucznych. Ich kolce są uformowane tak, by w jak największym stopniu zapewnić przyczepność na boisku. Cechuje je wzmocniona konstrukcja, która dostosowana jest do specyfiki warunków. Tego rodzaju buty piłkarskie powinny być wyposażone w dużą ilość drobnych kolców. Dzięki takiemu rozwiązaniu rośnie komfort gry, ponieważ ciężar rozkłada się na nich w odpowiedni sposób.

Wybór butów piłkarskich powinien być zależny od stopnia zaawansowania piłkarza oraz od typu nawierzchni. Obecnie przy produkcji obuwia sportowego stosuje się jednak nowe technologie, które pozwalają na uzyskanie modeli o szerszym przeznaczeniu. Do tego rodzaju butów do piłki nożnej należą lanki FG/AG. Dedykowane są bowiem zarówno grze na trawie naturalnej jak i sztucznej. Przyczepność jest duża w obu przypadkach, ponieważ podeszwy wyposażone są zarówno w kolce krótsze jak i dłuższe.

Lanki FG świetnie radzą sobie na suchej nawierzchni naturalnej, która cechuje się między innymi tym, że jest miękka. Jeszcze bardziej miękka jest trawa mokra, na której najlepiej sprawdzają się wkręty SG. Jeśli więc chcesz kupić buty, których przeznaczeniem jest gra na miękkim podłożu, postaw na jeden z wymienionych wyżej typów.

Niewiele typów obuwia gwarantuje komfort i bezpieczeństwo użytkowania na podłożu o wysokim stopniu twardości. Do tej nielicznej grupy należą na pewno turfy TF. Ich podeszwy charakteryzują się wyrazistym bieżnikiem, który jest odpowiednio podzielony. Turfy tego typu zapewniają świetną przyczepność do podłoża twardego i gwarantują stabilność podczas poruszania się, dlatego rewelacyjnie poradzą sobie zarówno na naturalnej twardej nawierzchni jak i na trawie syntetycznej.

Obecnie bardzo wiele osób trenuje na tak zwanych orlikach. Ich podłoże jest syntetyczne i stosunkowo twarde, dlatego do grania na nich zalecamy korzystanie z obuwia typu AG oraz TF. Te pierwsze stworzone są bowiem do nawierzchni sztucznych, dzięki specyfice rozłożenia kolców na podeszwie oraz ich długości. Te drugie cechują się jeszcze krótszymi kolcami, co na orliku gwarantuje lepszą ochronę stawów.

Halowa piłka nożna - jak dobrać buty piłkarskie do halówki

Jak wiadomo, piłka nożna na hali wymaga zupełnie innego obuwia niż gra na boisku zewnętrznym. Na sali gimnastycznej nie można bowiem nosić korków, dlatego halówki z płaską podeszwą są jedynym możliwym rozwiązaniem. W poprzedniej części poradnika wspomnieliśmy o tym, że oznacza się je symbolem IN, IC oraz CT. Zapewniają one najwyższy stopnień przyczepności na gładkiej, śliskiej nawierzchni, jaką jest guma lub parkiet w hali sportowej. Warto dodać, że producenci tego rodzaju butów do piłki nożnej zadbali o to, by podeszwy nie zostawiały na wspomnianych nawierzchniach śladów. To rozwiązanie znane jest pod hasłem: non-marking.

Wielkość - jak dopasować rozmiar butów do stopy użytkownika

Dobór rozmiaru obuwia jest niezwykle istotny. Za małe lub za duże buty nie tylko obniżają komfort użytkowania, ale i poziom bezpieczeństwa na boisku. Warto więc zadbać o to, by były one dopasowane w jak największym stopniu. Wybierając rozmiar korków piłkarskich należy kierować się zasadą, że do długości stopy dodaje się pół centymetra zapasu. Po założeniu buta na stopę, pomiędzy piętą a zapiętkiem powinna być możliwość wsunięcia do środka palca wskazującego. W przypadku halówek zapas powinien być niego mniejszy, ponieważ wymagają one bardziej precyzyjnego dopasowania. Pamiętaj jednak o tym, by stopę mierzyć po południu lub wieczorem, gdy jest nieco spuchnięta. Podczas wysiłku fizycznego stopy zwiększają bowiem nieco swoją objętość, co może powodować dyskomfort podczas gry.

Materiał - na co warto zwrócić uwagę kupując buty piłkarskie

W dobrych sklepach sportowych dostępne są różne rodzaje butów do piłki nożnej. Dzielą się one nie tylko ze względu na ich przeznaczenie, ale i na poziom zaawansowania użytkownika. Ponadto można je podzielić również ze względu na rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. Wyróżniamy więc buty:

- ze skóry naturalnej - świetnie dopasowują się do stopy, ponieważ naturalna skóra ulega rozbiciu już po kilku godzinach użytkowania. Jest to propozycja dla osób, którym zależy na wysokim komforcie użytkowania i wysokim stopniu oddychalności. Skórzane buty pozwalają stopom oddychać, jednak wymagają specjalnej pielęgnacji;

- ze skóry syntetycznej - jest to tańszy odpowiednik butów skórzanych. Nie ulegają one rozbiciu, co należy wziąć pod uwagę podczas wybierania rozmiaru. Materiał ten jest wytrzymały, wodoodporny i nie wymaga zbyt dużej troski;

- z innych materiałów syntetycznych - delikatne siateczki, włókna syntetyczne oraz różnego typu tkaniny sztuczne to propozycja dla graczy, którym zależy na butach przewiewnych, lekkich i elastycznych.