Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com
< powrót

Jak powinno wyglądać i jakie ma wymiary boisko do piłki nożnej?

1 rok temu | 06.10.2022, 11:12 Jak powinno wyglądać i jakie ma wymiary boisko do piłki nożnej?

Dobrze przygotowane boisko piłkarskie to podstawa. Jakie są wymiary boiska do piłki nożnej i jak powinno ono wyglądać? Dowiedz się więcej na ten temat!

Boisko do piłki nożnej - jak powinno wyglądać i jakie ma wymiary

Football to gra, która powstała w Wielkiej Brytanii na początku XIX wieku. Oglądając mecz piłki nożnej skupiamy się głównie na wydarzeniach na boisku. To w pełni zrozumiałe, jednak czy nie warto czasem zainteresować się samym placem gry? Może warto zadać sobie pytanie, jakie są wymiary boiska? Co dokładnie oznaczają znajdujące się na nim linie? Jak wygląda proces przygotowywania boiska do gry? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz czytając nasz artykuł. 

Co oznaczają linie na boisku do gry w piłkę nożną?

Zanim przejdziemy do wymiarów boiska piłkarskiego to kilka słów warto poświęcić temu co konkretnie oznaczają linie na boisku. Obszar boiska wyznaczają dwie linie - linia boczna (długość) i linia końcowa (szerokość). Gra musi toczyć się w ich obrębie. W sytuacji, kiedy piłka wyjdzie za linię boczną, będziemy mieli rzut z autu. Przekroczenie przez futbolówkę linii końcowej oznaczać może rzut rożny lub wznowienie gry od bramki. Innym rodzajem linii jest tzw. linia środkowa, która dzieli pole gry na dwie równe połowy. Na środku boiska znajduje się okrąg. W nim umiejscowiony jest punkt środkowy, czyli miejsce, z którego rozpoczynana jest gra. W okolicach bramek znajduje się pole karne. Ma ono kształt prostokąta i można je żartobliwie określić "królestwem bramkarza". Jest to jedyne miejsce na boisku, gdzie golkiper może używać rąk. W polu karnym znajduje się także pole bramkowe. To właśnie z jego linii bramkarz wykonuje wprowadzenie piłki do gry. Ma ono również znaczenie w sytuacji wykonywania tzw. rzutu wolnego pośredniego. 11 metrów od środka bramki znajduje się punkt, z którego wykonywany jest rzut karny. To właśnie dlatego potocznie nazywany jest on "jedenastką". 

Rozmiar boiska piłkarskiego - jakie wymiary ma boisko do piłki nożnej?

Ile metrów ma boisko do piłki? W historii piłki nożnej nie zawsze przepisy precyzowały dokładne wymiary boiska. Przez długi czas istniały jedynie parametry wyznaczające orientacyjną długość i szerokość, które zmieniały się na przestrzeni lat. Boisko miało mieścić się jedynie w ogólnych widełkach, które wynosiły od 90 do 120 metrów długości oraz od 45 do 90 metrów szerokości. Rozmiar boiska był często uzależniony od wielkości budowanego wokół niego stadionu. Czasy samowolki mamy jednak już za sobą. W tym momencie obowiązują już ujednolicone przepisy.Według uchwały Komitetu Wykonawczego FIFA z 2008 roku oficjalne wymiary boiska do piłki nożnej muszą mieć 105 metrów długości i 68 metrów szerokości. Przekłada się to 7000 m2 powierzchni. Są to wymiary obowiązkowe i uniwersalne dla profesjonalnych boisk na całym świecie. Przepisy określają również precyzyjnie wymiary innych znajdujących się na boisku linii. Wymiary pola karnego powinny liczyć dokładnie 6,5 metra długości i 40,32 metra szerokości. Na środku murawy znajduje się okrąg o promieniu 9,15 metra. Konkretne obszary boiska wyznaczane są przez białe linie, których grubość nie może przekraczać 12 centymetrów. 

Jaka jest długość i szerokość bramki?

Obowiązkowym elementem boiska są również dwie bramki piłkarskie. Ich wymiary także są dokładnie określone przez przepisy. Znajdująca się na profesjonalnym boisku do piłki nożnej bramka powinna liczyć 7,32 metra szerokości oraz 2,44 metra wysokości. Obramowanie bramki, czyli dwa słupki i poprzeczka również podlegają regulacji przepisów. Podobnie jak linie boiska, ich grubość nie powinna przekraczać 12 cm. Elementem bramki jest także siatka, której zadaniem jest futbolówki po wpadnięciu piłki do bramki. Jej pełnowymiarowa wersja liczy sobie 7,32 metra długości oraz 2,44 metra szerokości. 

Jak wyglądają inne wymiary boiska do piłki nożnej?

Opisane wyżej wymiary odnoszą się do profesjonalnych boisk, na których mogą odbywać się oficjalne mecze. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nie jest to jedyny dopuszczony do użytku wymiar boisk. W różnych szkółkach piłkarskich, w których szkoli się dzieci często spotkać się możemy z mniejszymi obiektami. Ich tworzenie jest nakierowane na zapewnienie dzieciom jak najlepszych, dostosowanych do ich wieku i możliwości placów gry.Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem boiska są tzw. orliki, które możemy spotkać w większości polskich miast. Również i one posiadają swoją precyzyjnie określoną wielkość. Ich wymiary wynoszą 62 metry długości i 30 metrów szerokości. W ich przypadku parametry bramki to 5 metrów długości i 2 metry wysokości. W przypadku niższych kategorii wiekowych bramka może mieć wymiary 3 metrów szerokości i 1,55 metra wysokości. Szczególnym typem boiska jest obiekt wielofunkcyjny typu tartan. W jego przypadku wymiary wynoszą 30 × 20 m. 

Jak przygotowuje się boisko do gry w piłkę?

Zdecydowana większość boisk, na których rozgrywa się profesjonalne mecze posiada naturalną nawierzchnię. Prawdziwa trawa wymaga stałej opieki i ciągłej konserwacji. Osobę, która się tym zajmuje nazywamy z języka angielskiego greenkeeperem. Przed każdym nowym sezonem murawa jest gruntownie przygotowywana. Często wiąże się to z jej całkowitą wymianą. Jest to zrozumiałe biorąc pod uwagę, że rozgrywki przeciętnego sezonu liczą sobie kilkadziesiąt spotkań.W ramach ograniczenia zużycia zawodnicy pomiędzy meczami nie trenują na płycie głównej boiska. Do tego celu służą specjalne boiska treningowe. Pomimo tego murawa ma tendencje do zużywania się. Co wtedy? W trakcie trwania sezonu można dokonywać wymiany określonych obszarów murawy, które przestają nadawać się do gry. Ważniejsza jest jednak codzienna pielęgnacja, czyli odpowiednie nawadnianie oraz strzyżenie. Dbanie o murawę przybiera czasem formę sztuki. Na wielu stadionach świata spotkać możemy trawy w różnych odcieniach zieleni i wzorach. Najpopularniejszym wzorem są jednak pionowe pasy.Nowoczesne boiska wyposażone są także w sztuczną nawierzchnię. Ma ona swoich zwolenników oraz przeciwników. Jej niewątpliwą zaletą jest większa trwałość. Syntetyczne murawy nie są tak podatne na uszkodzenia jak ich naturalne odpowiedniki. Jest to więc bardzo opłacalne rozwiązanie z ekonomicznego punktu widzenia. Ma ono jednak całe grono przeciwników. Większość boisk ma jednak nawierzchnię naturalną i zawodnicy nie są przyzwyczajeni do biegania po sztucznej nawierzchni. Może to generować kontuzje. Wątpliwości budzi także skład sztucznych mieszanek. Substancje wykorzystywane do ich tworzenia przez wielu oskarżane są o rakotwórcze działanie. Na ten moment profesjonalne boiska stawiają na naturalną murawę.