Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com
< powrót

Dlaczego piłka nożna jest tak popularnym sportem?

1 rok temu | 06.10.2022, 11:10 Dlaczego piłka nożna jest tak popularnym sportem?

Futbol to sport cieszący się dużym zainteresowaniem w Polsce i na świecie. Dlaczego piłka nożna jest tak popularna? Na czym polega jej uniwersalność? Sprawdź!

Dlaczego piłka nożna jest tak popularnym sportem w Polsce i na świecie?

Piłka nożna to bezsprzecznie najpopularniejszy sport na świecie. Nie ma kraju, w którym nie byłoby zawodowych rozgrywek, a także tysięcy amatorów codziennie oddających się kopaniu futbolówki. Sport ten jest fenomenem i warto zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Jaka jest historia piłki nożnej? Dlaczego cieszy się tak dużą popularnością w Polsce i na świecie? Na te i inne pytania odpowiedzi znaleźć można w poniższym tekście. 


Historia piłki nożnej na świecie

Chociaż piłka nożna w wersji, jaką znamy powstała dopiero w XIX wieku to już przed setkami, a nawet tysiącami lat ludzie oddawali się aktywnościom fizycznym, które dały podwaliny pod współczesny sport. Pierwsze gry z użyciem kulistego przedmiotu odnotowywane były już w starożytności. 2300 lat temu w Chinach powstała gra o nazwie "cuju", która była elementem przygotowań wojskowych. Jej rolą było rozwijać umiejętności współpracy pomiędzy żołnierzami. Inną starożytną odmianą piłki nożnej była japońska "kemari", jednak w przypadku Japonii gra była związana bardziej z obrzędami religijnymi. Na gruncie europejskim aktywności podobne do współczesnej piłki nożnej pojawiły się w starożytnej Grecji oraz Rzymie. W Imperium Rzymskim uprawiano sport, który nazywał się "harpastum". Choć używano w nim futbolówki to jednak była to brutalna gra zawierająca elementy zapasów. W średniowieczu nastąpił kolejny krok w stronę piłki nożnej, którą znamy dzisiaj. W Wielkiej Brytanii zaczęto uprawiać tzw. futbol ludowy, czyli mob football. Zabawa ta polegała na przetransportowaniu futbolówki w wyznaczone miejsce. Często były to bramy miast, a zespoły potrafiły liczyć kilkaset zespołów. Z powodu szkodliwości społecznej ten rodzaj sportu został zakazany przez władze królewskie, jednak nadal zyskiwał na popularności.Za oficjalny początek współczesnej piłki nożnej uznaje się XIX wiek. Jej ojczyzną jest Wielka Brytania. To właśnie tam zaczęto spisywać pierwsze reguły. Ciekawostką może być fakt, że konflikt, który wywiązał się przy tworzeniu zasad doprowadził do powstania dwóch odrębnych sportów. Przedmiotem sporu była możliwość łapania piłki w ręce. Sprawił on, że powstały dwie oddzielne federacje: The Football Association oraz Rugby Football Union. Jak nietrudno się domyślić - pierwsza zabroniła używania rąk, a druga wręcz przeciwnie. 

Dlaczego gra w piłkę nożną jest popularna?

Zastanówmy się jednak co wpływa na tak dużą popularność piłki nożnej na świecie. Jedną z głównych przyczyn są niskie koszta. Do uprawiania futbolu potrzebna jest właściwie tylko odpowiednia piłka, nic więcej. Jest to czynnik, który wpłynął na to, że grać może w nią każdy - od ludzi bogatych, przez klasę średnią aż po mieszkańców biedniejszych rejonów świata. Futbol nie wymaga również specjalnego miejsca do gry. Nie potrzebne jest do tego boisko. Grać można na ulicy, w pomieszczeniu lub na plaży. Piłkę kopać można samodzielnie lub z przyjaciółmi. Nie jest wymagane zgromadzenie konkretnej liczby osób. To właśnie ta dostępność sprawia, że futbol cieszy się popularnością pod każdą szerokością geograficzną. W Polsce możemy to zaobserwować patrząc choćby na orliki, które właściwie są cały czas zajęte. Piłka nożna to dyscyplina, która daje dużo swobody. Oczywiście - należy pamiętać, że jest to sport zespołowy. Daje on jednak dużo możliwości, by popisać się oryginalnymi zagraniami lub techniką. To właśnie możliwość zaprezentowania tych umiejętności sprawia, że futbol daje tak wiele radości osobom w niego grającym. Na popularność tego sportu bez wątpienia wpływa również jego prostota. Jest to gra, której idea jest prosta i nie potrzeba znać skomplikowanych reguł, by zrozumieć, o co w niej chodzi. Przyciąga to bardzo wielu sympatyków. 

Co sprawia, że piłka nożna jest najpopularniejszym sportem na świecie?Odpowiedzieliśmy na pytanie dlaczego piłka nożna jest tak popularną grą. Teraz zastanówmy się, dlaczego przyciąga tak wiele osób przed ekrany telewizorów. Duże rozpowszechnienie sportu jako takiego przekłada się bezpośrednio na ilość klubów i rozgrywek. W każdym kraju na świecie istnieją tysiące klubów piłkarskich, co wymusza ich zorganizowanie w hierarchiczną strukturę lig. Kluby nie istnieją jedynie w dużych miastach. Właściwie każde małe miasteczko lub nawet wieś posiada swój własny zespół. To nadaje futbolowi wymiar lokalny. Ludzie poprzez identyfikowanie się z miejscem zamieszkania identyfikują się również z miejscowym klubem, który staje się reprezentantem miejscowości na arenie lokalnej, krajowej lub nawet międzynarodowej. Ta identyfikacja z lokalnym klubem sprawia, że wokół niego tworzą się środowiska zagorzałych kibiców. Dla wielu z nich kibicowanie i wspieranie swojego zespołu staje się pasją i sensem życia. Rolą kibica jest nie tylko dopingować klub podczas meczu, ale także pielęgnować jego tradycję. Każdy z nich posiada swoją historię, która zazwyczaj jest ściśle powiązana z historią danego miasta lub regionu. Piłka nożna to również emocje podczas turniejów. Składa się na nie wiele elementów. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na boisku to jedno, ale cała otoczka, atmosfera meczowego to drugie. Do tego dochodzą inne konteksty jak np. mecze z odwiecznymi rywalami, czy historie poszczególnych zawodników. Jest to sport, który niesamowicie angażuje emocjonalnie kibiców w każdym wieku, pobudza wyobraźnię, a to sprawia, że przyciąga bardzo wiele głodnych wrażeń osób. Oddzielny temat stanowi reprezentacja narodowa. Mecze reprezentacji to specyficzny rodzaj kibicowania. Dochodzi tutaj kwestia identyfikacji narodowej, która wykracza daleko poza sam sport. Wspieranie reprezentacji jest aktem patriotyzmu oraz identyfikacji ze swoim krajem. 

Dlaczego piłka nożna jest tak popularna w Polsce?

Futbol cieszy się w Polsce popularnością i przyciąga rzesze kibiców z podobnych powodów jak w innych rejonach świata. Każdy kraj ma jednak swoje własne powody, które wpływają na powszechność danego sportu. Na znaczenie futbolu dla Polaków bez wątpienia wpłynęły sukcesy reprezentacji Polski w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Polacy zdobywali wtedy medale olimpijskie oraz medale mistrzostw świata. To właśnie te sukcesy sprawiły, że pomimo następnych chudych lat sport ten nadal cieszył się w kraju nad Wisłą dużą popularnością. Obecnie ponownie obserwujemy wzrost zainteresowania piłką ze względu na sukcesy polskich zawodników za granicą. Bez wątpienia największy na to wpływ ma Robert Lewandowski, jednak nie jest to jedyny polski piłkarz, który osiąga duże sukcesy na arenie międzynarodowej. W Polsce piłka nożna jest najpopularniejszym sportem. Tuż za nią znajduje się siatkówka i skoki narciarskie. Jest to także jedna z dyscyplin sportowych, którą bez większych ograniczeń może uprawiać każdy, zarówno dorosły jak i dziecko. Możesz grać niezależnie od tego ile masz lat, trenować i szlifować swoje umiejętności. Jest to sport praktycznie dla każdego.