Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com
< powrót

Jak zostać piłkarzem - podstawy przygotowania i treningów

2 lata temu | 06.10.2022, 11:07 Jak zostać piłkarzem - podstawy przygotowania i treningów

Zawodowy piłkarz to wymarzony zawód wielu chłopców. Jak więc zostać profesjonalnym piłkarzem? Sprawdź, od czego i w jakim wieku zacząć treningi!

Jak zostać piłkarzem - przygotowania i treningi

Futbol to najpopularniejsza gra zespołowa na świecie. Wielu chłopców marzy o tym, by być jednym z najlepszych piłkarzy jak Robert Lewandowski czy Leo Messi. Droga do zostania piłkarzem lub piłkarką jest długa i wymagająca determinacji. Jaką drogę obrać, aby zostać zawodowcem? Jakie umiejętności należy wypracować? Jakie wyzwania czekają na drodze młodego człowieka? Oto kilka rad dla osób początkujących.

Kiedy najlepiej zacząć trenować?

Aby zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie sukcesu w piłce nożnej, warto rozpocząć treningi jak najwcześniej. Przyjmuje się, że najlepszym na to okresem jest wiek od 3 do 5 lat. Jest to czas, w którym dziecko posiada już podstawowe umiejętności potrzebne do uprawiania sportu. Dobrze radzi sobie z bieganiem, jest w stanie chwytać piłkę i nią rzucać. Swoją przygodę z piłką można jednak rozpocząć w każdym wieku. Warto jednak pamiętać, że pierwsze treningi powinny mieć formę zabawy. Próbując zainteresować dziecko piłką nożną warto poćwiczyć z nim podstawowe ruchy, ale nie wymagać konkretnych działań. W przypadku nieco starszych dzieci można wprowadzać już pewne elementy techniki jednak nadal warto stawiać na swobodę. Do 10. roku życia trening powinien być nakierowany głównie na ćwiczenia ogólnorozwojowe. Czas na bardziej specjalistyczne treningi przychodzi około 11. roku życia. Jest to czas, kiedy dziecko jest już w stanie przyswajać bardziej zaawansowane techniki treningowe - konkretny sposób poruszania się po boisku, naukę techniki, a także kwestie taktyczne. 

Jak zostać profesjonalnym piłkarzem?

Pierwszy kontakt z futbolem dziecko ma już w przedszkolu lub szkole podstawowej. To za mało. Właściwie jedyną drogą do zostania zawodowym piłkarzem jest rozpoczęcie regularnych treningów w miejscowym klubie lub profesjonalnej szkółce piłkarskiej. Czym się kierować przy jej wyborze, aby mieć pewność, że dziecko znalazło się w dobrych rękach? Dobrze jest przyjrzeć się kilku podstawowym aspektom funkcjonowania danej szkółki. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na kadrę trenerską. Trafienie na dobrego szkoleniowca może być kluczowe w kontekście rozwoju kariery. W tym celu warto zasięgnąć informacji na temat kursów trenerskich posiadanych przez kadrę nauczającą oraz doświadczenie w pracy z dziećmi. Należy bowiem pamiętać, że dzieci (szczególnie małe) wymagają odpowiedniego podejścia. Duże znaczenie ma również infrastruktura. Ile szkółka posiada boisk? Jaką mają nawierzchnię? Czy w zimę istnieje możliwość treningu w hali? Te wszystkie aspekty składają się na profesjonalizm danej szkółki. Duże znaczenie ma także dobór grup treningowych. W celu optymalnego rozwoju zróżnicowanie wiekowe w grupach powinno być jak najmniejsze. Warto więc zwrócić uwagę czy szkółka posiada podział na roczniki. Ważny jest także dobór trenerów. Im więcej osób opiekuje się daną grupą czy rocznikiem, tym większa szansa na indywidualne podejście do każdego dziecka. Dobrze jest zwrócić uwagę na sposób prowadzenia treningu. W przypadku najmłodszych dzieci nie mniej ważna od samego treningu jest dobra zabawa. Sesja powinna zawierać nie tylko elementy podnoszące umiejętności piłkarskie, ale także zwykłe proste gierki. Podejście dopasowane do wieku jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju. Profesjonalna szkółka piłkarska powinna być również wyposażona w dopasowany do danego wieku sprzęt. Wśród niego wymienić można m.in. piłki nożne, które powinny odpowiadać danemu wiekowi.

Jak trenuje zawodowy piłkarz?

Rolą szkółki piłkarskiej jest nadzorować dziecko w drodze do zostania profesjonalnym piłkarzem. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że główna część pracy należy do niego samego. O jakie elementy dbać? Kluczem jest przygotowanie fizyczne. Piłka nożna to sport, który wymaga bardzo dużo wysiłku. Organizm piłkarza musi być gotowy na co najmniej 90 minut intensywnej gry. Dobra informacja brzmi tak, że wytrzymałość to coś, co można wypracować. Dużą rolę w jej budowaniu odgrywa trening interwałowy. Nie mniej ważna od samego treningu jest regeneracja. Wiele osób bardzo lekceważy jej rolę, a ma ona ogromny wpływ na ogólną sprawność organizmu, a także unikanie kontuzji. Aby trening był efektywny po jego zakończeniu wskazany jest odpoczynek. Pozwoli on nie tylko zregenerować siły, ale także zmniejszy ryzyko wystąpienia kontuzji czy naciągnięcia mięśni. W tym celu należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią ilość snu, ale także warto stosować różne zabiegi regenerujące jak np. rozciąganie czy masaże. 

Jakie umiejętności należy posiadać, żeby zostać piłkarzem?

Wiele młodych osób, które trenują piłkę nożną zbyt dużą uwagę przywiązuje do indywidualnych umiejętności. Oczywiście - odpowiednia technika oraz umiejętności piłkarskie mają ogromne znaczenie. Nie można jednak zapominać, że piłka nożna to przede wszystkim gra zespołowa. A to oznacza, że bardzo ważne jest rozumienie proponowanej przez trenera taktyki, a także umiejętność czytania gry. Piłkarz musi rozumieć co dzieje się na boisku i jaka jest jego rola. Świadomość tego co próbuje zrobić przeciwnik lub własna drużyna ma bezpośrednie przełożenie na końcowy rezultat spotkania. Rozumienie taktyki jest jednym z elementów szkolenia piłkarskiego, jednak warto zapoznawać się z nią również osobiście np. poprzez oglądanie meczów, lub filmów dostępnych w Internecie. Dziecko może również przeczytać książkę poświęconą taktyce. Za sukces w sporcie odpowiada m. in. przygotowanie mentalne. Przed samym meczem najważniejsza jest koncentracja, jednak nie bez znaczenia jest również to, co robimy na co dzień. Motywacja powinna być utrzymywana na stale wysokim poziomie. Trenerzy mentalni podkreślają duże znaczenie wizualizacji. Technika ta polega na wyobrażaniu sobie przebiegu spotkania i psychicznym przygotowywaniu się na wszelkie sytuacje. Odpowiednie nastawienie jest jednym z kluczy do końcowego sukcesu. Dobry piłkarz nigdy nie przestaje się doskonalić. Tylko ciągła praca może przynieść progres. Należy pamiętać, że technika i umiejętności piłkarskie to nie jest coś danego raz na zawsze. Zaniedbania w trenowaniu szybko przełożą się na pogorszenie zdolności. Ważne są także treningi motoryczne. Piłkarz musi podejmować szybkie decyzje i w każdym momencie wiedzieć, co należy zrobić z futbolówką. Aby zostać drugim Robertem Lewandowskim, należy trenować jak najsłynniejsi piłkarze i zwracać uwagę na najmniejsze detale.