Piłka nożna to sport, w którym nietrudno o kontuzje. Jak dobrać ochraniacze piłkarskie, by chronić piszczele i zapewnić sobie pełen komfort gry? Sprawdź!
Kupując ochraniacze piłkarskie warto skompletować również pozostałą część stroju piłkarskiego. Jego najbardziej oczywistymi elementami są koszulka i spodenki. Powinny być one wykonane z dobrej jakości materiałów. Ze względu na duży wysiłek powinny być one przewiewne i lekkie, zapewniać dobrą cyrkulację powietrza oraz wchłanianie potu. Na ochraniacz powinny zostać nałożone getry. Ze względu na narażenie na uderzenia muszą być one stworzone z materiałów odpornych na rozdarcia. Chronią one dodatkowo nogę przed skaleczeniami. Bardzo ważną częścią stroju piłkarskiego są buty. Ich dobór powinien być uzależniony od nawierzchni, na jakiej rozgrywa się mecze. Inny rodzaj obuwia sprawdzi się na hali, inny na naturalnej trawie, a jeszcze inny na sztucznej nawierzchni. Złe dopasowanie butów może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem kontuzji w najgorszym przypadku, a w najlepszym zniechęcić do kolejnych treningów. Ochraniacze piłkarskie dla dzieci i doroslych - jak zakładać ochraniacze piłkarskie?
Być może wydaje się to banalne, jednak warto poświęcić kilka słów temu jak poprawnie założyć ochraniacze. Ich nieumiejętne założenie będzie skutkować tym, że nie będą one spełniać dobrze swojej roli, co może w rezultacie doprowadzić do kontuzji. Osłony zakłada się na piszczele, do których trzeba je przymocować za pomocą pasów lub rękawa kompresyjnego. Należy upewnić się, że są przytwierdzone nieruchomo i nie przesuwają się na nodze. Dzięki temu, że są zakryte przez getry, jeszcze bardziej zwiększa się ich stabilność. Ochraniacze piłkarskie - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?
Kiedy poprosimy kogoś, aby wymienił elementy stroju piłkarskiego to usłyszymy głównie o koszulce, spodenkach oraz korkach. Wiele osób bardzo lekceważy rolę ochraniaczy, a mają one ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas gry. Ich noszenie przez zawodników jest obowiązkowe. Dlaczego należy je zakładać? Jakie są ich rodzaje i czym kierować się przy ich wyborze? Ile kosztują? Na te pytania odpowiedzieć spróbuje poniższy tekst.
Oglądając mecze piłki nożnej w telewizji możemy zauważyć, że każdy zawodnik pod getrami ma założone ochraniacze. Należy zdawać sobie sprawę, że nie jest to zbędny dodatek czy zabieg wizerunkowy. Ich zadaniem jest ochrona piszczeli zawodników przed uderzeniami. Futbol jest sportem kontaktowym, w którym wykorzystuje się głównie nogi. Przed wyjściem na boisko warto jest zadbać o odpowiednie ich zabezpieczenie. Chronią piszczele każdego piłkarza przed kontuzjami, urazami, siniakami i złamaniami, dlatego warto zainwestować i wybrać ochraniacze najwyższej jakości. Konieczność noszenia ochraniaczy jest uregulowana przepisami. W Polsce określa je regulamin Polskiego Związku Piłki Nożnej. Nakazuje on zakładania ochraniaczy zarówno profesjonalnym zawodnikom, jak i juniorom oraz dzieciom. Brak posiadania wymaganego stroju piłkarskiego może sprawić, że sędzia nie dopuści danego zawodnika do uczestnictwa w meczu. Z tego względu akcesorium to jest istotnym elementem wyposażenia każdego gracza, zarówno amatora jak i zawodowego piłkarza.
Budowa ochraniaczy jest bardzo prosta. Składają się z twardej powłoki zewnętrznej wykonanej z tworzyw sztucznych. Jej zadaniem jest amortyzacja potencjalnego uderzenia. Strona wewnętrzna wyłożona jest miękkim materiałem - wyściółka z pianki lub tkaniny - która ma chronić nogę przed negatywnymi skutkami uderzenia. Ostatnim elementem są pasy (taśmy lub opaski), które pozwolą zapiąć je i unieruchomić, dzieki czemu są idealnie dopasowane do nogi w czasie gry. Wyróżnić możemy jednak trzy rodzaje tego rodzaju sprzętu.Pierwszym z nich są ochraniacze na golenie. Są one skonstruowane tak jak opisano powyżej - posiadają pasy, których zadaniem jest stabilne zamocowanie ochraniacza na nodze. Istnieją jednak typy, które nie posiadają pasów. Takim są właśnie ochraniacze z rękawami. Zamiast nich wyposażone są one w specjalne rękawy kompresyjne, które dbają o to, by ochraniacz nie zsunął się samoistnie z nogi. Ostatnim rodzajem są ochraniacze piłkarskie na golenie i kostkę. Jest to najbardziej zaawansowany typ tego rodzaju akcesorium. Są one przedłużane na dole i wyposażone w płytki chroniące kostkę. Pozwalają one zabezpieczyć przed uderzeniami większy fragment nogi. Warto wiedzieć, że możemy je kupić w różnych, dostosowanych do wieku wersjach. W sklepach dostępne są modele zarówno dla juniorów, jak i seniorów.
W celu uzyskania najbardziej pozytywnych efektów, osłony na nogi powinny być przede wszystkim dopasowane do indywidualnych potrzeb. Warto zastanowić się nad nimi, zanim dokonamy wyboru ich rodzaju. Typ to jednak nie wszystko. Istnieje szereg kryteriów, które składają się na wybór wysokiej jakości, dobrego ochraniacza. W pierwszej kolejności warto poświęcić chwilę do precyzyjny dobór rozmiaru. Jest to kluczowa sprawa, która ma bezpośrednie przełożenie na komfort gry. Zbyt małe osłony na nogi sprawią, że będziemy czuli duży nacisk na piszczel. Wybór zbyt dużego rozmiaru skończy się tym, że będą one nam spadały. Najważniejsza w tym wszystkim jest wygoda. Rozmiary ochraniaczy oznaczane są tak jak w przypadku klasycznych ubrań. Należy jednak wiedzieć, że konkretna rozmiarówka przeznaczona jest dla określonego przedziału wzrostu. Przy wzroście do 120 centymetrów odpowiednie będą ochraniacze w rozmiarze XS. Przedział od 120 do 140 cm to rozmiarówka S. Następnie wygląda to następująco: M dla 140-160 cm, L dla 160-180 cm oraz XL dla 180 cm i powyżej. Kolejny parametr, na który warto zwrócić uwagę jest waga. Należy jednak wiedzieć, że ma ona mniejsze znaczenie dla osób, które uprawiają piłkę nożną amatorsko. Przeciętny ochraniacz waży od 30 do 40 gramów. Gramatura może mieć większe znaczenie dla zawodowców, dla których znaczenie ma każdy pojedynczy detal. Większe znaczenie w przypadku doboru tego akcesorium ma materiał, z którego jest wykonany. Przednia ścianka powinna być stworzona z wytrzymałego materiału, który wytrzyma uderzenia i uchroni nas przed kontuzją. W tym przypadku dobrym wyborem będzie sprzęt stworzony z polipropylenu. Wewnętrzną warstwę powinna stanowić miękka pianka, która skutecznie odprowadza wilgoć.